مقاله

 

 

تاریخ انتشار : 07.04.2017

مذاکرات ژنو دشوار میشود

به گزارش خبرگزاری تسنیم، روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا» در تحلیلی نوشته است: کشته شدن مردم غیرنظامی در منطقه "خان شیخون" سوریه در نتیجه مسمومیت ناشی از گازهای سمی، ممکن است نه تنها روند مذاکرات در ژنو و آستانه را دچار مشکل کند، بلکه روی امکان نزدیک شدن روسیه و آمریکا در موضوع سوریه نیز خط بطلان بکشد.


این کارشناس گفته است: «سفر آتی وزیر خارجه آمریکا به روسیه می بایست پایه و اساس روابط جدید دیپلماتیکی دو کشور شود که از ماه نوامبر سال 2016 تاکنون دچار وقفه طولانی شده بود. در طول این مدت مقامات مسکو و واشنگتن تنها به ارسال علائمی در مورد آمادگی خویش برای گفتگو اکتفا کرده بودند، ولی پس از دیدار وزرای امور خارجه شکل و جزییات این روابط بطور مشخص می شود.»

به عقیده این کارشناس، این ملاقات به منزله آمادگی واشنگتن برای ازسرگیری گفتگوها با مسکو بود که علامت امیدبخشی برای همه جهان است. ولی در شرایط بوجود آمده کنونی نمی توان نسبت به نتیجه بخش بودن این دیدار چندان مطمئن بود.


"گریگوری یاریگین" کارشناس مسائل آمریکا نیز معتقد است، سفر تیلرسون به مسکو گویای آن بود که دولت جدید آمریکا حاضر شده تا گفتگوها با روسیه را آغاز کند، ولی اکنون جنجال دوباره در خصوص استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه ممکن است وضعیت را تغییر دهد.
 


"رکس تیلرسون" وزیر امور خارجه آمریکا در ارزیابی حادثه حمله شیمیایی در سوریه که در نتیجه آن بیش از 70 نفر کشته شدند، اعلام کرد: «واشنگتن قاطعانه حمله شیمیایی در استان ادلب را محکوم می کند. ما اوضاع در سوریه را با جدیت بررسی می کنیم، ولی مشخص است که رژیم بشار اسد همچنان به اقدامات وحشیانه و غیرمسئولانه خویش ادامه می دهد.»

تیلرسون یادآور شد: «هر کسی که به حمایت و دفاع از او ادامه می دهد، از جمله روسیه و ایران، نباید در مورد اقدامات دمشق دچار توهم شوند. کسی که علیه ملت خویش سلاح شیمیایی بکار می گیرد، بی توجهی اساسی خود به ارزشهای انسانی را نشان داده و باید مسئولیت اقدامات خود را بپذیرد.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد که مسکو و تهران باید بر دمشق اعمال فشار کنند تا چنین حوادثی باردیگر تکرار نشود.

به نوشته این روزنامه، حمله شیمیایی به استان ادلب سوریه، یکی از موضوعات مذاکرات روز گذشته "ولادیمیر پوتین" و "رجب طیب اردوغان" روسای جمهوری روسیه و ترکیه بود که هر دو طرف بر غیرقابل قبول بودن چنین اقدام غیرانسانی تاکید کرده و یادآور شدند که بروز این حادثه می تواند توافقات صورت گرفته بین دمشق و مخالفان مسلح آن در جریان مذاکرات آستانه با میانجیگری مسکو، تهران و آنکارا را در معرض خطر قرار دهد.

دولت سوریه موکدا اتهامات وارده به نیروهای دولتی این کشور در مورد مسئول این حمله بودن را تکذیب کرده و وزارت دفاع روسیه نیز هر نوع دخالت هواپیماهای روسی در چنین حمله ای را رد نموده است.

مذاکرات ژنو و آستانه دشوارتر از قبل خواهد شد

"لئونید عیسی اف" کارشناس ارشد بخش علوم سیاسی دانشگاه «مدرسه عالی اقتصاد» مسکو به این روزنامه گفته است: «برخی اعضای شورای امنیت سازمان ملل تلاش می کنند تا ارتش سوریه و در راس آن بشار اسد را مسئول این حمله شیمیایی جلوه دهند. من نمی خواهم بگویم که این حادثه پایان مذاکرات بین سوریها در ژنو و یا رایزنیها پیرامون سوریه در آستانه خواهد بود، ولی بدون تردید اوضاع پیرامون آنها را بشدت دشوار خواهد کرد. همچنین معتقدم که این مسئله مشکلات مضاعفی برای نخستین مذاکرات تیلرسون در مسکو بوجود خواهد آورد. بدون تردید اکنون دیگر سفر وزیر امور خارجه آمریکا به روسیه در جو مطلوبی که مسکو خواهان آن بود، برگزار نخواهد شد. برای اینکه استفاده از سلاح شیمیایی، مقوله بسیار جدی است که در غرب به خوبی از آن برای رسیدن به اهدافشان در مباحثات بین المللی مورد استفاده قرار می گیرد.»

 

 

________________________________________________________

  Share

توجه کنید . نوشتن یک ایمیل واقعی الزامی است . درغیر این صورت پیام دریافت نمیشود.

: اسم
: ایمیل
پیام

 

مقاله ها   |    نظریات   |    اطلاعیه   |    گوناگون    |      طنز     |      پیوندها    |    تماس

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه تیف) مانع ندارد