مقاله

 

 

تاریخ انتشار : 23.08.2017دیدار وزیر دفاع آمریکا با مسعود بارزانی در اربیلجیمز متیس، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا روز سه شنبه به عراق رفت و پس از ملاقات با حیدر عبادی، نخست وزیر این کشور در اربیل با مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق دیدار و گفتگو کرد.

درباره جزییات این دیدار هنوز خبری منتشر نشده اما پیش بینی می شود طرفین درباره برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان بحث و تبادل نظر کرده باشند.

ایالات متحده از جمله مخالفان برگزاری همه پرسی ۲۵ سپتامبر است. واشنگتن اعتقاد دارد در شرایط کنونی برگزاری رفراندوم می تواند روند مبارزه با داعش را زیر سئوال ببرد و در آن اختلال ایجاد کند.

اتحادیه اروپا نیز در در این زمینه موضعی کم و بیش مشابه آمریکا دارد. وزیران خارجه کشورهای عضو این اتحادیه در نشست ۳۰ خرداد ماه مذاکرات با دولت مرکزی عراق را توصیه کرده بودند.

از سوی دیگر ایران نیز با برپایی این همه پرسی مخالف است و نسبت به پیامدهای سوء آن هشدار داده است.

ترکیه از دیگر مخالفان برگزاری رفراندوم است. در این راستا رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری این کشور بر حفظ تمامیت ارضی و اتحاد عراق تاکید کرده بود.

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق هم نسبت برگزاری همه پرسی و خطراتی که متوجه کردهای عراق است ابراز نگرانی کرده بود.

در نهایت برخی از احزاب کرد داخلی مخالف این همه پرسی هستند. مسعود بارزانی در واکنش به این موضوع این موضع را یک خودکشی سیاسی توصیف کرده است. رییس اقلیم کردستان عراق پیشتر تاکید کرده بود که همه پرسی برگزار خواهد شد و درباره برپایی آن عقب نشینی نخواهد کرد. پیش بینی می شود حدود ۵ میلیون نفر در رفراندوم شرکت کنند.

با این وجود در گزارشها آمده مقامات کرد تلویحا اعلام کرده اند در صورت کسب امتیاز و کمک‌های مالی از ایالات متحده اتخاذ تصمیم درباره به تعویق انداختن تاریخ برگزاری همه پرسی مردود نخواهد بود.

مقامات پنتاگون سال گذشته با مقامات اقلیم کردستان یادداشت تفاهمی برای ارسال سلاح به ارزش صدها میلیون دلار امضاء کرده بودند.

euronews

 

 

_________________________________________________________

  Share

توجه کنید . نوشتن یک ایمیل واقعی الزامی است . درغیر این صورت پیام دریافت نمیشود.

: اسم
: ایمیل
پیام

 

مقاله ها   |    نظریات   |    اطلاعیه   |    گوناگون    |      طنز     |      پیوندها    |    تماس

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه تیف) مانع ندارد