مقاله

 

 

تاریخ انتشار : 20.04.2017

ترکیه؛ درخواست ابطال نتایج همه پرسی از سوی شورای عالی انتخابات رد شدحزب جمهوریخواه خلق از احزاب قدیمی ترکیه و مخالف دولت رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری و حزب دموکراتیک خلق ها که حزبی حامی کردهای ترکیه به شمار می رود خواستار ابطال این همه پرسی شده اند. آنان می گویند برگه های رای دهی بدون مهر رسمی نیز شمرده شده اند و این خلاف قانون است.

بن علی ییلدریم نخست وزیر ترکیه روز چهارشنبه با تاکید بر اینکه راهپیمایی هایی اعتراض به نتیجه همه پرسی باید متوقف شود، افزود: «دعوت مردم برای آمدن به خیابان ها از طریق ابزارهای مختلف ارتباطی و به رسمیت نشناختن نتایج، بطور کلی غیر قابل قبول است.»

معترضان به نتیجه همه پرسی روز چهارشنبه نیز در استانبول راهپیمایی کردند. راهپیمایی مخالفان نتیجه همه پرسی از شب اعلام نتایج آغاز شده است، گرچه این راهپیمایی ها چندان گسترده نیستند.

کانون وکلای ترکیه و یک سازمان نظارتی بین المللی گفته اند که اعمال غیر قانونی مقامات انتخاباتی ممکن است باعث چرخش آراء شده باشد، ادعایی که مقامات دولتی ترکیه آنرا رد کرده اند.

مقامات مسئول برگزاری همه پرسی ترکیه گفته اند که رای به تغییر قانونی اساسی با ۵۱.۴ درصد پیروز شده است. این همه پرسی به رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری قدرت بیشتری می دهد، موضوعی که مخالفان از آن بعنوان حرکت ترکیه به سمت حکومت فردی یاد می کنند.

Euronews
 

 

_______________________________________________________

  Share

توجه کنید . نوشتن یک ایمیل واقعی الزامی است . درغیر این صورت پیام دریافت نمیشود.

: اسم
: ایمیل
پیام

 

مقاله ها   |    نظریات   |    اطلاعیه   |    گوناگون    |      طنز     |      پیوندها    |    تماس

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه تیف) مانع ندارد