مقاله

 

 

تاریخ انتشار : 11.03.2017

شلیک موشک هرمز به افتخار اسرائیل

فرامرز دادرس، کارشناس اطلاعاتی


 
نفوذ عوامل اطلاعاتی اسرائیل در مهمترین ارکان حکومت جمهوری اسلامی نیازی به سند و مدرک ندارد. شلیک موشک به افتخار اسرائیل و بویژه دولت تندروی بنیامین نتانیاهو امری عادی شده است. هر زمان که دولت نتانیاهو نیاز به مظلوم نمایی و بزرگ جلوه دادن خطر ایران علیه اسرائیل  دارد، این وظیفه نیروی هوا- فضای سپاه پاسداران است که با پرتاب یک موشک قراضه! با برد کوتاه به اسرائیل و نتانیاهو یاری رسانده و جهانیان را از خطر روز افزون جمهوری اسلامی در خاورمیانه آگاه کند.
 
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با شلیک یک فروند موشک بالستیک زمین به دریا ( هرمز-2)  ورود بنیامین نتانیاهو را به مسکو خوش آمد گفت، سفر نتانیاهو به مسکو به هدف دیدار ولادیمیر پوتین ارباب روسیه است. نتانیاهو می خواهد پوتین را از خطر بزرگ جمهوری اسلامی در خاورمیانه آگاه کرده و میان ایران و روسیه اختلاف بیاندازد.
 
این موشک بازی های بی حاصل و کودکانه هنگامی رخ می دهد که دو روز پیش از ورود بنیامین نتانیاهو به مسکو برخوردی خصمانه میان  چند فروند قایق تندروی نیروی دریایی سپاه پاسداران با یک ناو آمریکایی در دریای عمان موجب واکنش های آمریکا وسران سپاه پاسداران شد. پرتاب یک موشک با برد 250 کیلومتر در دریای عمان هیچ آسیبی به اسرائیل، کشور های عرب خلیج فارس و آمریکا نمی رساند. حداکثر برد این موشک سیصد کیلومتر است.
 
موشک بازی های بی حاصل و تهدیدات توخالی  از سوی پایوران جمهوری اسلامی علیه کشور های همسایه ایران، تنها موجب انزوای ایران و تقویت مواضع اسرائیل ، غرب و روسیه در خاورمیانه شده است و بر رونق بازار فروش سلاح به کشور های ثروتمند عرب افزوده است.
 
دهم مارس 2017

.................................................نتانیاهو دست به دامن پوتین شد
فرامرز دادرس، کارشناس اطلاعاتی
 
ولادیمیر ولادیمیرویچ پوتین، افسر اطلاعاتی پیشین شوروی و رهبر کنونی و ارباب مطلق روسیه، استاد مسلم توطئه است. او شیفته کشیدن سرنخ توطئه ها می باشد. پوتین ورزشکار، راننده ماهر کامیون های بزرگ،  لوکوموتیو و خودرو های نظامی است. پوتین پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به سرعت نردبان ترقی را طی کرد و به گفته آگاهان دستکم  تا سال 2028، میلادی نیز بر سریر قدرت باقی خواهد ماند.
 
باید پذیرفت که ولادیمیر پوتین یک سرو گردن از همه رهبران سیاسی کشور های پرمدعای غربی بالاتر است. واژه  پوتین در زبان روسی به معنی جاده ای است که از زیر آن آب رد می شود و به معنی پل نیز آمده است. این واژه برگرفته از ریشه زبان های هند و اروپایی است و درانگلیسی (path= مسیر) و د رفرانسه (pont= پل) گفته می شود.
 
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل برای پنجمین بار به دیدار ولادیمیر پوتین می شتابد تا بلکه بتواند میان جمهوری اسلامی و روسیه اختلاف بیاندازد. ادامه حضور جمهوری اسلامی در سوریه پس از پایان جنگ در این کشور، اسرائیلی ها  را بشدت نگران کرده است. بطوریکه نتانیاهو می گوید ؛ ایران یک تهدید بزرگ علیه امنیت خاورمیانه و اسرائیل می باشد. یک شنبه گذشته هنگام برگزاری شورای وزرای دولت اسرائیل، نتانیاهو با نگرانی گفت؛ « ایران می کوشد با حضور نظامی در زمین و دریا بطور دائم در سوریه بماند » نتانیاهو افزود ؛ « این چشم انداز کاملا غیر قابل قبول است».
 
اسرائیل با همه قوا می کوشد تا از استقرار جمهوری اسلامی در کنار مرز های خود و تقویت حزب الله، متحد جمهوری اسلامی جلوگیری کند. ارتش اسرائیل تاکنون در جنگ داخلی سوریه بار ها نقاط مختلف سوریه و نیرو های حزب الله لبنان را بمباران کرده است.
 
ژنرال ذخیره، آموس یادلیم، رئیس پیشین سازمان اطلاعات ارتش اسرائیل ( امان) که هم اکنون مدیریت انستیتو امنیت ملی اسرائیل را به عهده دارد، بر این باور است  که وجود رئیس جمهور کنونی سوریه، بشار الاسد که به یاری ایران و حزب الله قدرت را قبضه کرده است خطر عمده ای برای اسرائیل بشمار می رود. بی شک اشاره این ژنرال اسرائیلی به نزدیکی بشار الاسد و جمهوری اسلامی می باشد.
 
ژنرال ذخیره، آموس یادلیم،  در گفتگو با نشریه فرانسوی فیگارو می گوید؛ اسرائیل توجه دارد که ایران که هم پیما ن روسیه در جنگ سوریه می باشد نتواند بطور دراز مدت و با قدرت در سوریه ریشه بگیرد. وی افزود؛ به نظر ما، این غیرقابل قبول است که ارتش ایران در چنین شرایطی از حزب الله و عملیات نظامی روس ها  بسود خود بهره می برد و حزب الله به لطف جنگ سوریه به یک ارتش منطقه ای تبدیل شده است.
 
ارزش جنگی نیرو های شیعه لبنانی به دلیل شرکت در عملیات مشترک در کنار نیرو های نظامی سوریه و کماندو های روسی درچهار سال گذشته افزایش یافته است. این مسئله در مورد نیرو های شیعه درعراق و یمن نیز دیده می شود، بطوریکه این بار اسرائیل آماده برای یک جنگ در سرزمین خود می باشد.
 
فرستاده ویژه نشریه فرانسوی فیگارو گزارش کرد؛ هنگامی که درماه اکتبر 2016، نیرو های شورشی در سوریه به منطقه غرب حلب که در اختیار نیرو های رژیم سوریه، روس، ایرانیان و حزب الله بود حمله کردند ، در منطقه می- آن سربازان گارد زبده ریاست جمهوری سوریه عقب نشینی نموده و ارتباط آنان با مرکز فرماندهی قطع شد. فرستاده ویژه فیگارو در بیروت به نقل از یک دیپلومات سازمان ملل متحد گفت؛ همه گمان می کنند این نیرو های روسیه بودند که در نبرد حلب پیروز شدند در حالی که حزب الله فاتح نبرد حلب بود.
 
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل بخوبی آگاه است که برای کوتاه کردن دستان جمهوری اسلامی در خاورمیانه نمی تواند تنها به آمریکا و دولت آقای دونالد ترامپ دلخوش باشد ، بلکه بخوبی می داند که کلید حل این بحران در دستان ولادیمیر پوتین رهبر روسیه قرار دارد. پوتین با ویژگی هایی که در بالا برشمرده شد کسی نیست که به سادگی به دام نتانیاهو و تبلیغات اسرائیلی ها بیافتد.
 
آرزوی دیرینه روس ها حضور در آب های گرم جنوب بوده است و اکنون به لطف رژیم های الاسد و جمهوری اسلامی این آرزوی دیرینه بر آورده می شود. بنیامین نتانیاهو بخوبی آگاه است که ارزش استراتژیکی ایران به مراتب بیشتر از بسیاری از کشور های خاورمیانه است و برای اختلاف انداختن میان روسیه و ایران راه درازی در پیش اسرائیل باقی مانده است. موفق شدن در این راه مستلزم پرداخت بهای غیر قابل تصوری از سوی اسرائیل و غرب به روسیه می باشد.
دهم مارس 2017
 

....................................


سیصد شرکت فرانسوی در تکاپوی حضور در ایران
فرامرز دادرس، کارشناس اطلاعاتی
 
شرکت های فرانسوی در تکاپو هستند تا حضور خود در ایران را دستکم به میزان پیش از تحریم ها برسانند. خانم موریل پنیکو، مدیر اجرایی تجارت فرانسه و سفیر مسئول آژانس سرمایه گذاری بین المللی در یک گفتگوی رسانه ای به این مسئله اشاره کرد.
آژانس سرمایه گذاری بین المللی نهاد دولتی مسئول همکاری و همراهی شرکت های فرانسوی برای سرمایه گذاری در خارج می باشد. این نهاد دو ماه پس از توافق برجام میان ایران و کشور های پنج به اضافه یک ، در سپتامبر 2015 میلادی دفتری در تهران گشود .
 
از این تاریخ به بعد تاکنون بیش از دو هزار شرکت کوچک و بزرگ فرانسوی اشتیاق خود را برای سرمایه گذاری در ایران نشان داده اند. به گفته خانم موریل پنیکو، هم اکنون این نهاد در خدمت سیصد شرکت فرانسوی مستقر در ایران می باشد. این شرکت ها در زمینه های گوناگون؛ کشاورزی، نفت، هوا و فضا، ساختمان سازی و تجهیزات ورزشی مشغول فعالیت می باشند.
 
به نظر خانم موریل پنیکو، در حال حاضر به دلایل شرایط مالی و فنی، شمار شرکت های فرانسوی مستقر در ایران زیاد نیستند ولی تا سه سال آینده باید روابط خوبی برقرار شود. مشکل عمده سرمایه گذاری در ایران خود داری بانک های بزرگ بین المللی از واگذاری ضمانت های بانکی به شرکت ها می باشد و این به دلیل نگرانی از جریمه های کلانی است که  دولت آمریکا به بانک ها و شرکت های خارجی تحمیل می کند.
 
خانم موریل پنیکو بر این باور است که پروژه های اقتصادی شرکت های فرانسوی در ایران می توانند علاوه بر ضمانت از سوی دولت فرانسه از سوی شبکه مهم بانک های منطقه ای اروپایی تضمین شوند. نزدیک به چهل بانک متوسط اروپایی می توانند در این زمینه در ایران وارد فعالیت شوند.
 
از یک سا ل پیش تاکنون شرکت اتومبیل سازی رنو به ایران بازگشته و شرکت هواپیما سازی ایر باس یکصد فروند هواپیما به ایران فروخته است. شرکت بزرگ نفتی توتال فرانسه در حال انجام مذاکرات در زمینه پروژه های نفت و گاز می باشد.
 
گفته می شود مناسبات بازرگانی میان فرانسه و ایران باید بطورت برنده-برنده باشد و منافع آن به هر دو کشور برسد و این مستلزم فعالیت های اقتصادی شرکت های ایرانی در فرانسه نیز می باشد. هم اکنون بیش از بیست هزار شرکت خارجی در زمینه واردات و صادرات شعبه دارند ولی سهم ایران در این میان  تنها بیست شرکت می باشد. خانم موریل پنیکو می گوید همه چیز آماده انجام است.
 
یکی از مشکلات بزرگ جمهوری اسلامی در مناسبات بازرگانی با کشور های خارجی در گرو شفاف سازی مسائل مالی و مبارزه با پولشویی (FATF) می باشد که به اهرم فشاری از سوی دولت آمریکا علیه ایران بدل شده است. در سفر های اخیر ژان مارک ارو، وزیر امور خارجه فرانسه و میشل ساپن وزیر اقتصاد فرانسه به مقامات جمهوری  اسلامی بطور جدی گوشزد شد تا هر چه زودتر این بهانه را از دست آمریکایی ها خارج سازند.
 
در این میان به دلیل نقش غیر قابل انکار برخی از افراد با نفوذ و نهاد های رسمی جمهوری اسلامی؛ همچون سپاه پاسداران ، نیرو های امنیتی- اطلاعاتی، نیرو های انتظامی و امامان جمعه مخالف قانون شفاف سازی و دست داشتن بستگان آنان در اینگونه مفاسد ومعاملات مشکوک، غیر شفاف و پولشویی،  ایران نتوانسته است تاکنون از این دردسر رها شود و اقتصاد ایران به گروگان این افراد و نهاد ها در آمده است.
 
هشتم مارس 

 

________________________________________________________

  Share

توجه کنید . نوشتن یک ایمیل واقعی الزامی است . درغیر این صورت پیام دریافت نمیشود.

: اسم
: ایمیل
پیام

 

مقاله ها   |    نظریات   |    اطلاعیه   |    گوناگون    |      طنز     |      پیوندها    |    تماس

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه تیف) مانع ندارد