مقاله

 

 

تاریخ انتشار :17.05.2017

شروع دور تازه مذاکرات سوریه در ژنوسازمان ملل متحد دور تازه ای از مذاکرات غیرمستقیم در ژنو را علیرغم موضع گیری بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، دایر بر "نامربوط" بودن این مذاکرات برگزار کرده است.


دولت و مخالفان برای بحث درباره چهار موضوع - انتقال سیاسی، قانون اساسی تازه، انتخابات و مبارزه با تروریسم - توافق کرده اند.
آقای اسد گفته است که این گفتگوها به "هیچ نتیجه ملموسی" منجر نخواهد شد.


اما استفان دی میستورا فرستاده سازمان ملل پافشاری می کند که هیات ۱۸ نفره نمایندگان دولت در سوئیس باید برای صلح "تلاش کنند."
پنج دور قبلی مذاکرات پیشرفت کمی در جهت یافتن یک راه حل سیاسی برای جنگ داخلی شش ساله سوریه داشته است؛ جنگی که بیش از ۳۰۰ هزار کشته به جا گذاشته است.


آقای دی میستورا صبح سه شنبه همزمان با شروع دور تازه مذاکرات با بشار جعفری سرپرست هیات نمایندگی دولت ملاقات کرد.
آقای دی میستورا قرار بود بعدا با نصر الحریری و محمد صبرا از "کمیته عالی مذاکرات"، گروه اصلی متشکل از جناح ها مخالف سیاسی و مسلح، دیدار کند.


آقای دی میستورا روز دوشنبه گفته بود هدف این است که این گفتگوها حرفه ای تر باشد تا پیشرفت بیشتری به دست آید.


او گفت اتاق های مذاکره کوچک خواهد بود تا دیدارها با تعامل بیشتری همراه شود و بحث ها بر موضوع های خاص متمرکز خواهد شد تا شاهد "حرکت بیشتر باشیم."


او همچنین اظهارات بشار اسد در کم اهمیت جلوه دادن این مذاکرات را رد کرد. او گفته بود مذاکرات ژنو "فقط ملاقاتی برای رسانه هاست" و در مقابل از مذاکرات آستانه، پایتخت قزاقستان، که با حمایت روسیه، ایران و ترکیه انجام می شود تمجید کرده بود.


گفتگوهای آستانه به امضای تفاهم نامه ای در روز ۴ مه منجر شد که براساس آن مناطق "عاری از درگیری" در استان ادلب در شمال غربی، شمال شهر مرکزی حمص، غوطه شرقی در بیرون دمشق و شمال درعا و قنیطره در جنوب کشور ایجاد شد.


آقای دی میستورا گفت که گفتگوهای ژنو "به نوعی در ادامه" مذاکرات آستانه است.


او گفت: "همه به ما می گفتند و ما موافقیم که هر گونه کاهش خشونت، در این مورد کاهش درگیری، نمی تواند دوام داشته باشد مگر آنکه یک افق سیاسی در یک جهت یا جهت دیگر گشوده شود. این دقیقا چیزی است که ما برای رسیدن به آن تلاش می کنیم."


در همین حال مقام های دولت سوریه این اتهام که در مجتمع صیدنایا از یک کوره جسدسوزی برای نابود کردن بقایای زندانیان کشته شده استفاده می کنند را تکذیب کرده اند.


در بیانیه وزارت خارجه که خبرگزاری رسمی سانا منعکس کرد آمده است که این اتهامات "یک داستان تازه هالیوودی" و "کاملا بی پایه" است.


یک منبع دولتی که نخواست نامش فاش شود و از او در این بیانیه نقل قول شده گفت که دولت آمریکا می خواهد با این اتهام "تعرض" خود در سوریه را توجیه کند.

bbc

 

 

_______________________________________________________

  Share

توجه کنید . نوشتن یک ایمیل واقعی الزامی است . درغیر این صورت پیام دریافت نمیشود.

: اسم
: ایمیل
پیام

 

مقاله ها   |    نظریات   |    اطلاعیه   |    گوناگون    |      طنز     |      پیوندها    |    تماس

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه تیف) مانع ندارد