مقاله

 

 

گزارش  از اربيل عراق در مورد آزادي کاوه پور همداني

 

 

موضوع: گزارش آزادی "کاوه پور همدانی"(یکی از جداشدگان مجاهدین در اربیل-عراق) از زندان کردستان

با سلام

همانطور که مطلع هستید در تاریخ 24/دسامبر/2008 نیروهای کردستان آقای " کاوه پور همدانی" را به جرم نامعلومی دستگیر کردند و تا امروز ایشان را در زندان نگه داشتند و امروز صبح دوست ما آزاد شد و به خانه برگشت.

موضوع دستگیر شدن و آزادی کاوه پورهمدانی بسیار سوال برانگیز بود که من با کمک خود کاوه پورهمدانی این متن را نوشتم و برای شما ارسال میکنم.

کاوه پورهمدانی در تاریخ 24/دسامبر/2008 در حالی که از ساختمان UNHCR در (عراق- اربیل) خارج شده بود توسط ماموران امنیتی کردستان( آسایش ) دستگیر و به اداره اطلاعات منتقل میشه، در همین زمان یک تعداد نیروی مسلح به داخل ساختمان ما میریزند و شروع به گشتن وسایل فردی افراد و  توهین و ایجاد رعب و وحشت برای ساکنان این ساختمان میکنند. بعد از خروج این نیروها مسئول UNHCR تماس میگیره و موضوع دستگیری کاوه پورهمدانی رو به اطلاع ما می رسونه و دلیلش رو شکایت کمپانی BLACK WATER آمریکایی از کاوه پورهمدانی اعلام میکنه و چند ساعت بعد از این تماس مسئول امنیت ما به ساختمان می آد و میگه که کاوه از کمپانی BLACK WATER جاسوسی کرده و کلی عکس ازش دارند و از فردای آن روز خبرهای مختلف به گوش میرسید که کاوه پور همدانی جاسوس جمهوری اسلامی است و یک بسته دلار از وسایلش پیدا کردند و از این قبیل صحبتها.

امروز من شخصا با " کاوه پور همدانی" صحبت کردم و ازش پرسیدم چطور میشه که با این همه مدارک که ازش داشتند به این زودی آزاد شده و اصلا با کمپانیBLACK WATER  چیکار داشته و پولها از کجا آمده؟

کاوه پاسخ داد: تا دیروز نمی دانستم جرم من چیست و من اصلا به کمپانی BLACK WATER مراجعه نکردم و هر بار که در بازجوییها میپرسیدم جرم من چیست فقط من را کتک میزدند و سوالاتی از قبیل:

1-    آمریکایی و خانم تو توی این عکس که همراهت است چیکار میکنند؟ (نکته: آقای کاوه پورهمدانی به همراه همسرش به سازمان مجاهدین پیوسته و در زمانی که آمریکایی ها با نفرات داخل اشرف مصاحبه میکردند کاوه از سازمان مجاهدین جدا شده و همسرش همچنان در اشرف باقی مانده و عکسی که بهش اشاره میشه عکسی است که به دلیل فشارهای کاوه در TIPF در راستای اینکه همسرش را ببیند، یک سرهنگ آمریکایی با همسر کاوه عکس گرفته تا به کاوه نشان بدهند که ما با همسر تو در اشرف دیدار داشتیم و این هم عکسش).

2-    چرا در زیر زمین زندگی میکنی؟

3-    رفتی به UNHCR چی گفتی و چه اطلاعاتی به UNHCR می دهی؟

4-    داخل مجاهدین درجه ات چی بود؟

5-    چرا فیلم سینمایی ایرانی در وسایل تو است؟

6-    چرا هر چهار شنبه به UNHCR  مراجعه میکنی؟

و ....

 کاوه در ادامه گفت: در زندان مرا مورد ضرب و شتم قرار دادند(من را تهدید کردند به ایران استردادت میکنیم، گونی توی سرم کردند و حتی تهدید کردند که برق به من وصل می کنند و ناخنهایم را میکشند) " این مطالب به صلیب سرخ گزارش شده که در پرونده صلیب سرخ به شماره 5430 موجود میباشد".

کاوه ادامه میدهد: مستمر تحت فشار بودم تا به ایران برگردم و بارها مرا تهدید به دیپورت کردند و حدود 9 روز هم اعتصاب غذا کردم، دیروز20/می/2009 روز نهم اعتصاب غذای کاوه بوده که او را به  دادگاه میبرند.

 قاضی از کاوه می پرسه: چرا هر چهارشنبه می رفتی و به UNHCR مراجعه میکردی؟

کاوه پاسخ میده: مگه رفتن به سازمان ملل جرم است و من پناهنده هستم و اگه اونجا نباید مراجعه میکردم شما به من بگید   باید به کدام ارگان مراجعه میکردم تا من به همان جا مراجعه کنم.

قاضی میگه: چرا بقیه 25 نفر هر چهارشنبه مراجعه نمی کنند و فقط تو این کار رو انجام میدادی؟ کاوه پاسخ میده: خب شاید اون 25 نفر بخوان همون جا بمونند و من اگه فقط روز چهار شنبه به UNHCR مراجعه کردم به این دلیل بوده که سازمان ملل فقط در روز چهارشنبه باز است و اگه هر روز باز بود هر روز مراجعه میکردم و من نمی خواهم در عراق بمانم و خواهان خروج هستم و تنها ارگانی که پرونده من را باید دنبال کنه سازمان ملل است.

قاضی میگه: اگه همین الان تو را آزاد کنم باز هم به UNHCR مراجعه میکنی؟

کاوه پاسخ میده: بله چون طرف حساب من سازمان ملل است.

و در نهایت قاضی از این جرمی که کاوه بخاطرش تقربیا 5 ماه زندانی بوده خنده اش میگیره و اعلام میکنه که آزادی.

باید توجه داشت آقای کاوه پور همدانی از نفراتی است که مستمر سر مسئله خروج از عراق با UNHCR و مسئول امنیتمان درگیر بوده و احتمال زیادی است که در این رابطه دستگیرش کرده باشند و به گفته خود کاوه : این کار را فقط برای بستن دهن من انجام دادند.

در گذشته بارها کاوه پورهمدانی توسط مسئول امنیتمان عبدالله اکریی تهدید شده که این خانه را ترک کند و اینجا نماند.

سوال:

1-    چرا هر دفعه که درخواست میکردیم با " کاوه پورهمدانی" ملاقات کنیم در پاسخ مسئول UNHCR آقای هوره می گفت که وضعیت کاوه خیلی خطر ناک است وحتی خود من هم جرات نمی کنم که به پیش او برم؟

2-     با توجه به اینکه ما موضوع دستگیری کاوه را به صلبیب سرخ اطلاع دادیم چرا از ملاقات آقای کاوه پورهمدانی با صلیب سرخ جلوگیری میشد و فقط روز آخر توانست با صلیب سرخ ملاقات کند و گزاش وضعیتش را بدهد؟

3-    چرا سازمان ملل در همکاری با دولت کردستان مارک جاسوسی از کمپانی BLACK WATER را به" کاوه پورهمدانی" زده و در راستای اثبات این اتهام هیچ مدرکی ارائه ندادند؟

4-    وقتی کاوه بعد از یکماه با مسئول UNHCR  در زندان ملاقات میکنه و او را از نوع برخورد بازجوها مطلع میکند و میگوید که تحت فشار است که به ایران برگردد و مستمر تهدید به استرداد میشود چرا مسئول UNHCR این موضوع را به کسی اطلاع نمی دهد وهر  بار که ما پیگیر این مسئله بودیم فقط پاسخ میشنیدیم که کاوه جاسوس است؟

5-    اگر جاسوس بود و این همه اتهامات سنگین داشت چرا به این راحتی آزاد شد؟ مطمئنا از تلاش های بی پایان سازمان ملل و دولت کردستان نبوده که به این زودی آزاد شده ولی آیا این دلیل بر بیگناهی کاوه نیست که 5 ماه فقط بخاطر اینکه دنبال مسئله خروج از عراق بوده به زندان افتاده و طی توطئه ای کثیف میخواستند  به ایران استردادش کنند؟

به گفته کاوه پورهمدانی: بعد از یکماه مسئول UNHCR آقای هوره  به ملاقاتش میرود، در آن ملاقات کاوه از هوره میپرسد: امنیتی که شما تعریف می کردید همین است؟ هوره بلند میشه و می ره و بجای اینکه پاسخ بده محل را ترک میکند؟!

کاوه در ادامه میگوید : رسم جدید مهمان نوازی این است که اول ما را به عنوان مهمان اینجا میپذیرند و بعد هم زندانی میکنند،  در حین کتک زدن و بازجویی مستمر بازجوها میگفتند که شما مهمان ما هستید و روی سر ما جا دارید!؟!؟!

ما در عراق گرفتاریم و بازیچه دست رژیم اسلامی ایران و دولت کردستان و سازمان ملل شده ایم.

دوست عزیز صدای ما باشید و از ما حمایت کنید.

با تشکر

21/می/2009

اربیل- عراق

 

 

مقاله ها   |    نظریات   |    اطلاعیه   |    گوناگون    |      طنز     |      پیوندها    |    تماس

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه تیف) مانع ندارد