مقاله

 

 

گزارشی از زندانیان سابق تیف از اربیل

 

 

 موضوع: گزارش آخرین ملاقات نفرات جداشده از سازمان مجاهدین با مسئولین UNHCR در عراق- اربیل

با سلام

در تاریخ 11/5/2009 ، 3 نفر از مسئولین UNHCR به خانه ما آمدند که 2 نفر آنها از مقامات بلند پایه UNHCR در عراق هستند. و من خلاصه ای از سوال های ما و پاسخهای مسولین UNHCR را برای شما می نویسم.

سوال: بیش از دو سال است که پرونده های ما به کشور های مختلف ارسال شده است و هنوز پاسخی مبنی بر ردی و یا قبولی از آن کشورها دریافت نکردیم، سازمان ملل در این رابطه چه کاری کرده است؟

پاسخ مسئول UNHCR: ما نمی توانیم به کشورها فشار بیاوریم که جواب بدهند و ما فقط پرونده را ارسال کردیم و کاری از دست ما بر نمی آید.

سوال: با توجه به تهدید امنیتی که ما در اینجا( اربیل- عراق) داریم و نمونۀ آخر آن تهدید یکی از ما توسط فرد مسلح ناشناس بوده، سازمان ملل در این زمینه چه کاری کرده است؟

پاسخ مسئول UNHCR: این یک اتفاق کوچک است و نمی شود اسمش را تهدید امنیتی گذاشت و UNHCR نمیتواند کاری در این زمینه انجام دهد.

سوال: میتوانید بگویید آخرین گزارشی که سازمان ملل از وضعیت بد  زندگی و امنیتی ما در اینجا به کشورها ارسال کرده است چه زمانی بوده؟ و آیا یک چنین گزارشی وجود دارد؟

پاسخ مسئول UNHCR: ما نیازی نمی بینیم که یک چنین گزارشاتی را به کشورها بدهیم چون در کار شما تاثیری ندارد و کار شما را بدتر میکند و باعث میشود کشورها شما را قبول نکنند و من به شما پیشنهاد می دهم که اینجا سر کار بروید و در شهرداری اینجا استخدام شوید و می توانید مشغول به تمیز کردن خیابان ها در اینجا بشوید تا هم فضای شما عوض بشود و هم پولی در بیاورید و مانند هر عراقی دیگر در اینجا زندگی راحتی داشته باشید.

 سئوال: همانطور که می دانید مجاهدین در کشتن کردهای عراقی و شیعیان جنوب با صدام حسین همکاری داشته اند و ملت کرد از مجاهدین متنفر هستند، ما اینجا به همین دلیل نمی توانیم خودمان را معرفی کنیم و این محل برای ما امن نیست شما چطور از ما می خواهید که به سر کار برویم و زندگی راحتی داشته باشیم؟

پاسخ مسئول UNHCR: خب زندگینامه خودتان را نگویید و فقط بگویید اسمم فلانی است.

سوال: ما با کدام مدرک به سر کار برویم تمام مدارک ما نشان دهنده پناهنده بودن ما است به معنی اینکه ما با دولت ایران مشکل داریم  که در اینجا پناهنده شده ایم و شما خوب میدانید که دولت کردستان روابط خوبی با رژیم ایران دارد و بیشتر مردم کردستان دوستدار رژیم ایران هستند و به عنوان مثال: "دو نفر از دوستان ما با سختی در اینجا کار پیدا کرده اند و سر کار می روند بعد از چند روز که مشغول کار بودند آسایش( سازمان اطلاعات و امنیت کردستان) به محل کار آنها مراجعه کرده و به مسئول کار آنها گفته: که آیا شما می دانید به چه کسانی کار دادید؟ که در پاسخ مسئول کار به آنها گفته: اینها آدم های خوبی هستند. و نفرات آسایش به آن فرد گفته اند که اینها نفرات خطرناک و بدی هستند و تو بهشون کار دادی." مسول عزیز UNHCR دوستان ما از این موضوع ناراحت هستند و شکایت دارند، وقتی دولت کردستان هم حاضر نیست که ما اینجا باشیم شما چطور می توانید بگویید که با توجه به این مشکلات ما سر کار برویم و کار کنیم؟

پاسخ مسئول UNHCR: من نمی دانم تنها راهی که هست همینه و باید تحمل کنید.

 صحبتها بسیار زیاد بود که من فقط به چند تا از سوالات و جوابها اشاره کردم و امیدوارم تا حدی وضع ما را در اینجا( اربیل-عراق) برای شما مشخص کرده باشد.

نکته جالب توجه که مسئول UNHCR  تقریبا در آخر بحث هایش به آن اشاره کرد این بود که: اگر میخواهید به ایران برگردید یک سازمان NGO به نام نجات است که از طریق آن می توانید به راحتی به ایران برگردید.

در مورد مواد غذایی و حقوق ماهیانه مسول سازمان ملل اعلام کردند که ما به شما ماهی 60 دلار می دهیم تا شما مواد غذایی تهیه کنید و با آن زندگی کنید و نمی توانیم بیشتر از این به شما پولی بدهیم.

در انتهای بحث خانمی که مسئول UNHCR بود گفت: من امیدوارم که نفرات اشرف هم آزاد بشوند که من به ایشان پاسخ دادم: من هم امیدوارم که آنها آزاد بشوند ولی اگر مدل آزادی آنها مثل آزادی ما باشد و قرار باشد که آنها هم در شرایط بد و ضد انسانی در یکی از شهرهای عراق گرفتار بشوند و در نهایت هم پیشنهاد بازگشت به ایران را به آنها بدهید چه فایده ای خواهد داشت؟ که خانم مسئول UNHCR نگاهی به من کرد و رفت.

به راستی چرا UNHCR نگران آزاد شدن نفرات اشراف از داخل آن زندان است ولی به فکر اینکه وقتی نفرات از آنجا بیرون آمدند چه بلایی سرشان می آید نیست و نمونه بارز آن ما هستیم که بیش از 5 سال است از مجاهدین جدا شده ایم و همچنان در عراق آواره هستیم و در شرایط بد زندگی و امنیتی به سر میبریم و تنها راهی که جلوی پای ما است بازگشت به ایران است؟!؟

لطفا صدای ما باشید چون صدای ما به هیچ کجا نمیرسد و هر کسی هر بلایی بخواهد سر ما می آورد و لطفا در صورتی که امکانش را دارید با فشار آوردن به سازمان ملل و UNHCR کمک کنید که ما از این جهنم نجات پیدا کنیم.

موفق و پیروز باشید

12/05/2009

اربیل- عراق

مسئولین UNHCR که در تاریخ 11/05/2009 به دیدن ما آمده بودند به ترتیب:

1-    آقای عبدالله: این فرد معروف به " هوره" است که مسئول مستقیم ما است و شهروند کرد میباشد.

2-    خانم الهاج دارین: که از اردن به اینجا منتقل شده و نفر بالاتر از "هوره" میباشد.

3-    خانم کرولین: که بالاتر از هر دو نفر بالا می باشد و از ترکیه به اینجا آمده.
 

بالاخره این UN را یک نفر برایمان تعریف کند !

ارگانی حقوق بشری و بی طرف......

محل تجمع مشتی حرامزاده به اسم سیاستمدار در ضیافتهای خون.....

ارگانی در زیر مجموعه کاخ سفید و پنتاگون.....

و یا بالاخره چی میگی ؟

هیچی بابا....

تو خود بخوان حدیث مفصل از این خر بازار !

 

مقاله ها   |    نظریات   |    اطلاعیه   |    گوناگون    |      طنز     |      پیوندها    |    تماس

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه تیف) مانع ندارد