مقاله

 

 

تاریخ انتشار : 14.11.2017

جنگ ایران-عربستان

ابوحمزه عایشه مصطفی

به نظر می‌رسد اتفاقات در خاورمیانه در حال خارج شدن از کنترل هستند و تهدید یک جنگ ایرانی-عربستانی به شکل روزافزونی باورپذیر می‌شود. بی‌تردید یک درگیری کامل میان دو کشور یک فاجعه تمام‌عیار برای منطقه و جهان خواهد بود.


به گزارش سی ان بی سی، در تازه‌ترین اتفاقات، نیروهای حوثی در یمن موشکی را به سمت فرودگاهی در نزدیکی ریاض پرتاب کردند. این موشک متوقف شد اما ائتلاف نظامی به سرکردگی عربستان که با حوثی‌های یمن می‌جنگند این حمله را «یک تهاجم نظامی از سوی ایران دانستند که می‌تواند اقدام به جنگ تلقی شود». بر اساس گزارش آژانس خبری رسمی سعودی، در این شرایط عربستان «حق پاسخگویی» را دارد.


این تولیدکنندگان اصلی نفت اوپک که در خاورمیانه در جوار هم هستند، تقریباً 20 درصد نفت جهان را از طریق تنگه هرمز که خلیج‌فارس را به بازارهای جهانی وصل می‌کند، تأمین می‌کنند. این تنگه با حدود 34 مایل عرض در باریک‌ترین بخش، میان ایران از شمال و عمان از جنوب قرار گرفته است. اگر جنگی میان عربستان و ایران رخ دهد، این گلوگاه می‌تواند به‌راحتی بسته شود.


در واقع، حمل‌ونقل ممکن است حتی پیش از آنکه حتی یک کشتی آسیب ببیند، متوقف شود. اگر بیمه گران شاهد خطر قریب‌الوقوع حمله به یک تانکر در منطقه باشند، یا بیمه‌ها را تعلیق می‌کنند یا نرخ‌های گزافی را برای پوشش بیمه‌ای در نظر می‌گیرند. در این شرایط، صاحبان کشتی‌ها ممکن است ترجیح دهند که خارج از این درگیری‌ها منتظر بمانند تا اینکه تانکرهای خود را به خطر بیندازند.


مطمئناً این تنگه همچنین ممکن است در نتیجه خصومت‌های نظامی مستقیم از سوی ایران بسته شود.


تأثیر چنین اقدامی روی اقتصاد جهانی شدید و فوری خواهد بود. برای مثال بحران سوئز در سال 1957 باعث شد 10 درصد تولیدات نفت جهانی از بازار گرفته شود. در نتیجه آمریکا و اروپا با رکودی مواجه شدند که تا پایان همان سال ادامه داشت.

 توماس فریدمن هم در نیویورک تایمز نوشت بزودی عربستان و کل منطقه دروضعیتی غیرقابل کنترل فرو خواهد رفت...

 

_________________________________________________________

  Share

توجه کنید . نوشتن یک ایمیل واقعی الزامی است . درغیر این صورت پیام دریافت نمیشود.

: اسم
: ایمیل
پیام

 

مقاله ها   |    نظریات   |    اطلاعیه   |    گوناگون    |      طنز     |      پیوندها    |    تماس

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه تیف) مانع ندارد