مقاله

 

 

تاریخ انتشار : 09.04.2017

میمون بازی ترامپ! "حمله موشکی" در کنار پذیرش حکومت بشار اسد! چپ بالاخره محکوم کند یا نکند؟!

سعید صالحی نیا

 

salehinia@aol.com

مقدمه:


هنوز در 3 ماه اول دوران ترامپ هستیم . ترامپ در این 3 ماهه مرتب شکست خورده مرتب تحقیر شده مرتب مضحکه شده و مرتب دروغهایش افشا شده.تاریخ امریکا رئیس جمهوری به این حد استیصال ندیده! ابتدا زور زد جلوی ورود مردم خاورمیانه را به امریکا بگیرد از پس قوه قضائیه محلی بر نیامد! بعد نوبت "طرح الترناتیو " بیمه بهداشتی شد، در مجلس امریکا بهش رای ندادند توسری دیگری خورد!امروز ترامپ بطور واقعی سخیف تر از هرزمان روی دست حاکمیت امریکا مانده. استیصال او انقدر است که افراد کابینه اش را یکی یکی اخراج می کند ، هنوز نتوانسته یک کابینه کامل ارائه دهد ، هم حزب دموکرات هم جمهوریخواه در حکومت تره برایش خورد نمی کنند و هم مردم حتی مردمی که با توهم بهش رای دادند ، دیگر دورش سینه نمی زنند.


ترامپ همانطور که بارها گفتم سمبل دیگری از استیصال حکومت سرمایه داری امریکاست!و مردم امریکا هنوز منتظرند او "دیوار بسازد" "داعش را یک روزه نابود کند! " خلاصه این کابوی پیزوری موضوع خنده مردم امریکاست و بعید است عمر سیاسیش حتی به 4 سال برسد!
آخرین صحنه علنی سیرک ترامپیزم اخراج "مغز متفکر "کمپ ترامپ یعنی استیو بانن از کمیته امنیت ملی امریکا بود!(3) ترامپ استیو بانن را اخراج کرد و بجاش مهره ای از نظام اطلاعات قبلی امریکا را نشاند! قیقاجهای سیاسی او پایان ندارد.سر گیجه دارد مهره عوض می کند فکر می کند چاره است!


اینها را باید در نظر گرفت وقتی می رسیم به میمون بازی ترامپ و "موشک باران" اخیرش در سوریه! درون کانتکس بحران بی پایان حکومت امریکا و ترامپیزم است که میمون بازی اخیر ترامپ معنا می یابد:

(1)ترامپ اول اعلام کرد که بشار اسد را نمی خواهد کنار بزند!

شاید یک هفته است که وزیر خارجه ترامپ (دلال نفتی بنام تیلرسون)، اعلام کرد که حکومت امریکا قرار ندارد بشار اسد را سرنگون کند و این "به عهده مردم سوریه است"! خوب دقت کنید! البته ترامپ در جریان مناظره های انتخاباتیش هم همین را گفته بود.حتی در مورد صدام و قذافی! سوال اینست که اگر حکومت او خواهان سرنگونی بشار اسد نیست پس ارسال کمکهای نظامی به اسلامیهای سوریه و القاعده و داعش از چه روست؟! ظاهرا حکومت امریکا علاقه دارد سوریه همچنان در اتش جنگ داخلی بسوزد و پیروزی حتی نداشته باشد!
اعلام رسمی طرح "ماندن بشار اسد" در سوریه ، به علاوه خرج همکاریهای استراتژیک با دولت روسیه و رژیم اسلامی است. اونها اولین بودند که برای ترامپ هورا کشیدند. این یک طرف داستان!

(2)ترامپ دلش برای مردم سوریه سوخت که مورد حمله گاز شیمیائی قرار گرفتند و "موشک پرانی کرد"!

وقتی خبر کشتار مردم سوریه با حمله شیمیائی منتشر شد، ترامپ توسری خورده و تحقیر شده مثل اینکه فرصت طلائی یافت تا همه صحنه های تحقیر و تو سری خوردن 3 ماهه را با معجزه ای بپوشاند!
به نماینده اش در سازمان ملل دستور داد عکسهای قربانیان حمله شیمیائی را بچرخاند! و موشک پرانی خود را به "مواضع نظامی بشار اسد" توجیه شرعی کند.مگر با این موشک پرانی مردم امریکا حزب دموکرات و جمهوریخواه این موجود مهمل و عقب مانده را حمایتی کنند و دفع کدورتی بشود!
از دید من این موشک گرانی یک میمون بازی مضحک است برای پوشاندن اهداف سیاسی و استراتژیک مهمتر در خاورمیانه برای برگرداندن ابروی سیاسی برای حکومتی بی ابرو و مضحکه!
مدیای سی ان ان و حامیان حزب دموکرات امریکا این روزها در حال حمایت از این "عمل انساندوستانه" هستند! ظاهرا این میمون بازی ترامپ ابی ریخت توی ننگ حکومتی که نیامده افلیح است! نیامده شکست خورده است! رئسای حکومتهای المان و فرانسه و انگلیس و کانادا هم قطار شدند و از این "عمل خارق العاده ترامپ یعنی موشک پرانی از راه دور (ارسال 59 موشک کروز از دو ناو جنگی بیرون سوریه) استقبال کنند و تکبیر بگویند!

(3) میمون بازی ترامپ قرار است به کجا برسد؟

همانطور که قبلا گفتم(1) ترامپ و حکومت امریکا برگهای برنده زیادی ندارند! نه در خاورمیانه و نه در مقابل چین و روسیه و نه در مقابل مردم امریکا و حتی احزاب حاکمه امریکا! فضا برای میمون بازی هم محدود است! فریبکاری و صحنه سازی برای رفع و رجوع شکستهای سیاسی در دنیای بحران زده امروز سریع رنگ می بازد.
حکومت امریکا مجبور است دنبال طرح خاورمیانه جدید، چند بخشی کردن سوریه را پیش ببرد(1) توازن قوا بین گرایشات ارتجاعی سوریه ازبشار اسد تا اسلامیها و گرایشات ناسیونالیست کورد! موشک پرانی ترامپ ارزش مصرفش بیشتر برای کسب ابروست.
زدن چند تا موشک به چند تا هدف محدود نظامی بیشتر پیام سیاسی بود.تمنای ترامپیزم برای به رسمیت شناخته شدن در معادلات بین المللی! طرف های مقابل هم خوب می دانند ترامپ مستاصل دارد میمون بازی می کند.برگ بازنده اش از فرسخها اشکار است!

(4)چپ بالاخره محکوم کند یا نکند؟!

صف بازمه چپها برای "محکوم کردن حمله ترامپ" یکطرف و اطلاعیه فرقه کمونیست کارگری که فرمودند "نمی شود محکوم کرد"(قابل نیست!) من را واداشت فکر کنم! بالاخره محکوم کنیم یا قابل نیست یا نمی شود محکوم کرد؟!
من این بازیها را می گذارم برای این طایفه! این مقاله را می نویسم تا واقعیتی که دارد می گذرد توضیح دهم. از دید من تمامی بازیگران این صحنه ها محکوم هستند.بشار اسد جانی بگیر تا خامنه ای و پوتین و ارازذل اسلامی و لاشخورهای داعشی . اما محکوم کردنها کافی نیست.باید مردم را به ماهیت این صحنه ها جلب کرد .نبود جنبش مردم سرکوب جنبش ازادیخواهی مردم سوریه هدف نهائی این میمونها این اراذل است. اینها دارند مردم سوریه را ملعبه می کنند برای اهدافشان. موشک پرانی ها حملات شیمیائی، سر بریدنها و سوزاندنها و اعدامهای دسته جمعی سلاخی یک جامعه همه و همه برای ماندن منافع سرمایه داریست.
میمون بازی ترامپ را باید تلاشی نافرجام دانست برای پوشاندن استراتژی واقعی حکومت سرمایه داری جهانی. اینست دستاورد "نظم نوین" ! فریبکاری ترامپیزم برف در تموز است!

منابع بیشتر:

(1)دو مقاله اخیر این نویسنده در موضوع ترامپیزم:
اهمیت اولین شکست مهم ترامپ در اعمال سیاستهایش بعد از بقدرت رسیدن(سعید صالحی نیا)
http://monazere-siasi.com/مقالات-سیاسی/مقالات-سال-۲۰۱۷/972-اهمیت-اولین-شکست-مهم-ترامپ-در-اعمال-سیاستهایش-بعد-از-بقدرت-رسیدن

ترامپیزم قبل از انتخابات و بعد از انتخابات! افق پیش روی ترامپیزم
http://monazere-siasi.com/مقالات-سیاسی/مقالات-سال-٢٠١٦/956-ترامپیزم-قبل-از-انتخابات-و-بعد-از-انتخابات-افق-پیش-روی-ترامپیزم

(2)ترامپ و آینده روابط حکومتش با رژیم اسلامی ایران و آینده سوریه
http://www.azadi-b.com/arshiw/?p=61907

(3)برکناری استیو بانن از کمیته امنیت ملی امریکا
http://keepvidu.com/video/oQ_MlXUf4po/why-was-steve-bannon-fired-from-trumps-national-security-council/
(4)ترامپ با ماندن بشار اسد در قدرت موافق است(وزیر خارجه امریکا)
http://www.thedailybeast.com/articles/2017/04/04/days-after-tillerson-mouths-russian-line-on-syria-assad-uses-gas.html
(4)اطلاعیه حزب کمونیست کارگری در مورد حمله موشکی ترامپ به سوریه
http://www.azadi-b.com/J/2017/04/post_55.html
 

 

________________________________________________________

  Share

توجه کنید . نوشتن یک ایمیل واقعی الزامی است . درغیر این صورت پیام دریافت نمیشود.

: اسم
: ایمیل
پیام

 

مقاله ها   |    نظریات   |    اطلاعیه   |    گوناگون    |      طنز     |      پیوندها    |    تماس

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه تیف) مانع ندارد