مقاله

 

 

تاریخ انتشار :11.09.2016

پایان مجاهدین درعراق !

hoshyaresmaeil@live.com

 

آخرین گروه از اعضای زندانی سازمان مجاهدین در عراق، روز جمعه (۱۹شهریور/۹ سپتامبر 2016 ) با هواپیما به تبعیدگاه آلبانی منتقل شده‌اند. وزارت خارجه آمریکا خروج همه اعضای زندانی مجاهدین از زندان لیبرتی را تایید کرد .  وبسایت این سازمان پیام ایلیانا رزلهتینن، رئیس کمیته خاورمیانه و شمال آفریقا در مجلس نمایندگان آمریکا در توئیتر را نیز درج کرده است که از این خروج ابراز شادمانی می‌کند....
 

 

خروج زندانیان مجاهدین از باتلاق عراق از موضع انسانی مثبت است . از موضع سیاسی اجتناب ناپذیر و از موضع ایدئولوژیک پیروزی ! تبریکات مختلف و خوشحالی همگانی کمی تعجب ناک است وقتی همه شیپور پیروزی میزنند ، با این حساب تنها بازنده این صحنه آمریکای "خاک برسرِ ذلیل شده بدبخت" است !؟

 

از نظر من تمام مولفه های مربوط به جغرافیای ایران ( حاکم و تبعیدی و مردم  ) بازنده این صحنه هستند و برنده هم همان کسانی هستند که هوشمندانه خمینی را در گوادلوپ چپاندند و امروز هم با برجام مشغول همین کار هستند . جهت حل تضادهای خودشان .

 

سابقه موضوع به شکلی فشرده :

 

بعد از حادثه 11 سپتامبر دولت آمریکا ( غرب ) آن واقعه را یهانه و سکوی پرشی کرد برای ورود رسمی به خاورمیانه ! ابتدا افغانستان و بعد عراق را بلعیدند . با سقوط صدام سازمان مجاهدین رسما خلع سلاح و غیر رسمی زندانی شدند .همزمان با قیچی کردن بال نظامی مجاهدین در عراق ، بال سیاسی را هم در پاریس قیچی کردند ! در تاریخ 17 ژوئن 2003 و دستگیری تمام سران مجاهدین در پاریس....

 

پیام واضح بود : زمین و قوانین سیاست مربوط به ارباب بی مروت ( غرب ) است اگر میخواهی بازی کنی با قوانین من میمانی !

 

بعد از سقوط صدام ، پل برمر فرماندار آمریکایی وقت عراق رسما خروج مجاهدین از عراق را طی 3 روز آینده اعلام کرد ! اما اتخاذ سیاست غیر رسمی خط موازی توسط رهبری مجاهدین هم پیامش واضح بود . سیاست خط موازی با صاحبخانه جدید یعنی آمریکا خلاصه اش این است که : کلیه همکاری های سیاسی ، نظامی ، اطلاعاتی با دولت آمریکا در دستور قرار گرفت . پس در زمین سیاست فعال ماندند با رعایت قوانین غرب ! یعنی چاره دیگر هم نداشتند . تنها اشکال کارشان این بود که زیادی روی سیاست خط موازی حساب کرده بودند ! استراتژی مجاهدین همیشه روی تحولات بیرونی حساب الهی باز میکند ! رهبری مجاهدین در سیاست موازی برای آمریکا سنگ تمام گذاشت و کاملا موازی عمل کردند دولت آمریکا هم موازی با منافعش عمل میکند . مریم رجوی هم در پاریس رسما گفت : ارتش آزادیبخش به وظیفه تاریخی خودش عمل کرد و حالا خرج استحاله حکومت اسلامی ایران میشود !

 

 

بعد از سقوط صدام طی 15 سال زندانی بودن اعضای مجاهدین در عراق تمام وقایع با چراغ سبز دولت آمریکا اتفاق افتاد . نیروی اسیر مجاهدین در راستای اهداف غرب لجستیک میشدند و رهبری مجاهدین اجازه داد تا به بازی گرفته شوند . از یک مقطعی به بعد غرب دولت عراقی را ساخت و آمریکا از زیر نورافکن به سایه و تاریکی رفت اما همیشه بوده و هستند و خواهند بود . انواع بازیهای سیاسی خونین ، ظهور داعش  ( ارتش غیر رسمی غرب ) ، خراب کردن سوریه ، و تا به امروز تماما دست پخت سیاستهای غرب در خاورمیانه است  .


 

طی این 15 سال ، حکومت اسلامی را پای امضاء برجام کشاندند و نیروی مجاهدین را به عنوان چماق نگه داشته بودند تا اگر مسیر برجام و استحاله به دیوار یخ خورد از آنها استفاده ابزاری یا سیاسی خودشان را بکنند . در پایان حضور اعضای مجاهدین در عراق :

 

 

- یا غرب به نتیجه رسیده که ادامه مسیر برجام و استحاله عملی است و در واقع حکومت اسلامی هم چاره دیگری ندارد .

 

- یا غرب به این نتیجه رسیده که اگر هم گزینه دیگری لازم شود ( نظامی ) نیروی مجاهدین کاندید مناسبی برای این کار نیست ، فعلا حزب دموکرات برای این شکل از حضور بد نیست .

 

 

البته اگر آمریکا منافعش ایجاب کند تمام آن نیروی مربوطه را به قول خودشان 3 روزه جابجا میکنند . گزینه دور از ذهنی است ولی عدم پایان رسمی ساخت و سازهای قرن پیش از طرف مجاهدین سوال برانگیز است ( ارتش آزادی یا انقلاب ایدئولوژیک و رهبر عقیدتی ) . در واقع این پایان سمبلیک اعضای مجاهدین در عراق در مسیر برجام و استحاله جنبه تشویقی برای حکومت اسلامی دارد . انتشار نوار صوتی منتظری و شکستن تابوهای داخلی توسط جناح اصلاح طلب حکومت اسلامی در همین راستا دیده میشود . در چنین شرایطی حکومت اسلامی ایران باید اقدامات جدی وعملی را کمی شتاب دهد . در سطح منطقه و پایان مداخلات ودر سطح داخلی خیلی بیشتر از نق زدنها و گلایه های الکی ! این اقدامات جدی و عملی هم اولین الزامش این است که در انتخابات بعدی حکومت اسلامی ایران در سال آینده ، جناح مغلوب رفسنجانی رسما و عملا دست بالا را پیدا کند !

 

 

جناح خامنه ای البته تا آخرین لحظه مقاومت میکنند و زمان را کِش میدهند . این حالت هم تهدید خودش را دارد . جامعه و مردم ایران در تمام زمینه های اقتصادی و سیاسی و اجتماعی....حالت انفجاری دارد و با یک جرقه ای در جایی میتواند منفجر شود و سیستم در خودش برمبد !

 

 

سازمان مجاهدین در این زمین سیاست چگونه میتواند عمل کند ؟....را خواهیم دید .

 

پایان سمبلیک مجاهدین درعراق پایان این حکایت نیست !

 

 

http://www.tipf.info/an,payane,khonin,ba,norafkane,siyasi.htm

 

 

 

 

اسماعیل هوشیار

10.09.2016

 

________________________________________________________

  Share

توجه کنید . نوشتن یک ایمیل واقعی الزامی است . درغیر این صورت پیام دریافت نمیشود.

: اسم
: ایمیل
پیام

 

مقاله ها   |    نظریات   |    اطلاعیه   |    گوناگون    |      طنز     |      پیوندها    |    تماس

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه تیف) مانع ندارد