قابل توجه دولت ترکیه و اتحادیه اروپا وUNHCR

 

 

یک هفته است که دادگاه حقوق بشر اروپا رای برای پرونده دو نفر در اینجا را داد. محسن عبدالخانی و حمید کریم نیا.

این حکم توسط دادگاه بیانیه مطبوعاتی شد. یک حکم خیلی قوی است. درعرض سه ماه یا باید ترکیه اجرا بکند نفرات را آزاد بکند و غرامت مشخص شده را بپردازد و یا هم که اگر اعتراض دارد باید اعلام بکند که  به دادگاه عالی اروپا میخواهد بکشد.

موضوع یک هفته است که بحث مطبوعات در اینجا است. یوان اچ سی آر دو اطلاعیه داده است . سازمان عفو بین الملل درخواست آزادی فوری کرده است هم برای آن دونفر و هم برای بقیه نفراتی که در اینجا هستند (برای 7 نفر دیگر) .

مانع اصلی وزارت داخلی ترکیه است که سیستم پلیس نیز پیرو وزارتخانه مزبور است. عفو بین الملل در درخواست آزادی خودش یک لینک (ACTION ) دارد که اگر این لینک را بزنید یک نامه آماده هست که از وزیر داخلی میخواهد با توجه به حکم دادگاه شرایط آزادی آن دو و این هفت نفر را بدهد. هرکس از هر گوشه دنیا میتواند یک درخواست شخصی برای آزادی این نفرات بفرستد. که اگر به این لینک (امنستی اینترنشنال در زیر بروید ) می بینید که باید عضو عفو بین الملل بشوید و از طریق ایمیل تان میتوانید ساده اینکار را انجام بدهید. درخواست دارم که اگر امکانش را دارید خودتان یا دوستانی که داری این درخواست برای آزادی را بکنید. پیشاپیش با تشکر از لطف تان .

در زیر لینک های متعدد انعکاس این حکم در مطبوعات را کپی میکنم. امید است که آزادی و جایگزینی در کشور ثالث هر چه زودتر حل و فصل شود.

افتضاح عجیبی است هنوز ترکیه در جواب به دادگاه  مصر  است که این نفرات تهدید برای امنیت کشور وامنیت عمومی است. و طبعاً آزاد نخواهد کرد تا در ترکیه بمانیم و باید از ترکیه خارج بشویم.

درضمن آدرس ایمیل یو ان اچ سی آر اینجا را نیز میدهم (turan@unhcr.org)که در قسمت موضوع نامه ( Subject ) اسم به آقای میشل گوده ( To :Michel Gaude  ) نوشته شود که بدست مدیر یو ان برسد و درخواست حل و فصل جایگزینی در کشور سوم با توجه به یک سال حبس در ترکیه خواسته شود. نامه ها را کامل میخوانند و اقدام عملی باید انجام بدهند.

تا جایی که یادمان هست نزدیک به 2 دهه دولت ترکیه درخواست عضویت در اتحادیه اروپا را دارد . چه عواملی باعث عدم عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا ، تا به امروز بوده است ؟

وقتی ابتدائی ترین مسائل حقوقی و انسانی را رعایت نمیکنند آیا باید با یک معجزه عضو اتحادیه اروپا شوند ؟ آیا معیار اصلی برای دولت ترکیه روابط حسنه با جمهوری اسلامی است که به خاطر همین هم تا به امروز بیش از یک سال است تعدادی از زندانیان سابق تیف را که پناهنده رسمی هستند ، در زندان ترکیه زندانی کرده اند ، و یا برای عضویت در اتحادیه اروپا باید حداقلهای انسانی و حقوقی را یاد بگیرند وعمل کنند ؟

راستی اگرUN نخواست تا 50 سال دیگر کشور ثالثی پیدا کند تکلیف چیست ؟

 

UNHCR Full report

http://www.unhcr.org/cgi-bin/texis/vtx/refworld/rwmain?docid=4991ad9f2

 

 

Bianet

http://bianet.org/english/minorities/117209-echr-convicted-turkey-for-deportation-of-iranian-refugees

Amnesty International

http://report2009.amnesty.org/en/aggregator/sources/1

Turkish Exporter News

http://www.turkishexporter.net/news/?g=0&haber=14638

 

http://www.milliyet.com.tr/Guncel/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetay&ArticleID=1142093&Date=23.09.2009&Kategori=guncel&b=AIHMden%20Turkiyeye%20Iranli%20iki%20siginmaci%20icin%2040%20bin%20euro%20ceza

 

http://www.emlakkulisi.com/Arama/mohsen%20abdolkhani

http://bianet.org/english/minorities/117209-echr-convicted-turkey-for-deportation-of-iranian-refugees

http://www.newstin.com/tag/us/146731462

http://www.ankahukuk.com/index.php?option=com_content&view=article&id=998:ranl-snmaclar-snrd-eden-tuerkiye-ahmde-mahkum&catid=3:hukuki-gelimeler&Itemid=53

http://www.haber7.com/haber/20090922/AIHMnden-kriz-cikartacak-iade-talebi.php

http://www.haberx.com/Dunya-Haberleri/Eylul-2009/AIHM-2-Iranliyi-iade-etmeyin.aspx

http://www.lawyerment.com/news/human_rights/

http://www.stgm.org.tr/detay.php?detid=1539

http://www.readjournal.com/medya-takip/%C3%9Clkeler/Irak/?page=21

http://www.guncel-haber.com/4859148/haber_aihm_den_t%C3%BCrkiye_ye_m%C3%BClteci_ce/

 

 

خانه    |    مطالب    |    نظریات    |    تلنگر    |    پیوندها    |    تماس