مقاله

 

 

تاریخ انتشار : 28.04.2017

ترکیه به مسیرعثمانی‌ها بازگردانده شد.

حمید محبی


خوش آمد به آزادیخواهان و برابری طلبان ترک


اندکی بیش از نیمی (⁒۵۱) از مردم کشوری که ترکیه نامیده میشود، درانتخابات روزگذشته، به طرح اردوغان برای برداشتن نخستین قدمها‌ی جدی اسلامیزه کردن این کشور، رای موافق دادند.


ترکیه نام نادرست کشوری است که در سال ۱۹۲۳ میلادی (۱۳۰۲ خورشیدی)، پس از فروپاشی امپراتوری عثمانی در این سال، به رهبری «مصطفی کمال پاشا» ملقب به «آتاتورک»، بنیانگذاری شد.


مصطفی کمال پاشا تلاش کرد کشورش را بر پایه‌ی ناسیونالیزم افراطی ترک به نوعی مدرنیته و پیشرفت سوق دهد. او ارتش را درکشور مسئول حفظ دستاوردهایی که بدست می آمد اعلام کرد.


آتاتورک در سال ۱۹۲۸ میلادی الفبای عثمانی این کشور را با الفبای آوایی لاتین جایگزین نمود وتلاش کرد تا کلمات بیشمار پارسی وعربی را از زبان ترکیه حذف کند. حذف واژه های پارسی وعربی تا کنون با موفقیت قابل توجهی روبرو نبوده، بسیاری از واژه‌های زبان ترکی استامبولی کنونی، همچنان پارسی یا عربی اند.


ترکیه با نام اصلی “Türkiye” به زبان این کشور یا Turkey به زبان انگلیسی به معنی کشور ترکهاست.


حال به ترکیب جمعیتی این کشور توجه کنیم :
جمعیت ترکیه در سال ۲۰۱۵ بیش از ۷۷ میلیون برآورد شده است.
از این مقدار بیش از۱۴میلیون نفر کرد هستند و در، به تقریب در⁒۳۰ از زمین های این کشور زندگی میکنند. نزدیک به ۸ میلیون از باشندگان این کشور از سایرقوم های ساکن آن هستند.
به بیان ساده، یک حکومت با جمعیتی ۷۷ میلیونی که نزدیک به ۵۶ میلیون ترک دارد و۲۲ میلیون از باشندگان آن ترک نیستند، خود را ترکیه یعنی سرزمین ترکها مینامد.


شاید حکومت ترکها بگوید که اقلیت های قومی دیگر درحال زندگی درسرزمین ترکها هستند اما این توضیح به ویژه درباره‌ی کردستان ترکیه بطور واضحی نادرست است.


کردستان هرگز محل زندگی ترکها نبوده، توسط عثمانیها اشغال شده است و نمیتوان آنرا سرزمین ترکها نامید.
از زمان بنیانگذاری ترکیه، این کشور به نوعی دموکراسی کاذب و تحمیلی کشانده شده بود.
آمریکا و کشورهای اروپای غربی، در یک یارگیری برعلیه اتحاد جماهیرشوروی آنزمان، درسال ۱۹۵۲ ترکیه را به عنوان عضو پیمان آتلانتیک شمالی (nato) پذیرفتند.


ترکیه در سال ۱۹۸۷ درخواست کرد تا به اتحادیه‌ی اروپا بپیوندد. از آن سال تا کنون، این درخواست بدلیل وجود تردیدهایی در مورد ماهیت حکومت این کشور، همواره مورد بررسی قرار داشت و هرگز مورد پذیرش قرار نگرفته است.


اکنون پرونده درخواست عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا میرود که بطور کامل بسته شود.
ترکیه در زمره‌ی کشورهایی است که تا کنون از شکلی گیری دیکتاتوریهای مذهبی و فروپاشی حکومتهای منطقه سود فراوان برده است.
حکومت ترکیه بدلیل بکار گیری نیروی نظامی و انتظامی در این کشور، تا سال های اخیر از امنیت خوبی برخوردار بود و در آمد آن از گردشگری چیز در حدود ۲۰ میلیارد دلار در سال برآورد میشد.


میدانیم که پس از حاکم شدن آخوندها در ایران، هموطنان ایرانی نزدیکترین و بهترین کشوری را که برای یک سفر کوتاه، در امان ماندن کوتاه مدت از شر حکومت آخوندی با صرف هزاران دلار در هر سفر، سراغ داشتند، ترکیه بود. بدین ترتیب سالانه میلیاردها دلار از ایران خارج و به اقتقاد ترکیه تزریق میشد.


درآمدی که کمتر در برآوردهای اقتصادی مورد توجه قرار میگیرد، درآمد ترکیه از طریق قاچاق انسان است. از زمان برقراری دیکتاتوری اسلامی در ایران و سپس جنگهای آمریکا ساخته‌ی عراق و سوریه، سالانه بیش از صدها هزار نفردارایی خود را به قاچاقچیها در ترکیه، برای رسیدن به اروپا میپردازند.


شاید این رقم در نظر نخست اغراق بنظر برسد اما اگر در ترکیه بوده و در این مورد اندکی تحقیق کرده باشید موضوع روشنتر خواهد شد.
تنها در صد اندکی از کسانی که پولهای خود را برای رسیدن از ترکیه به اروپا می پردازند، موفق به رسیدن به مقصد میشوند. بیشتر پناهجویانی از ترکیه اقدام میکنند، پس از پرداخت پول و در مسیر رسیدن به مقصد، دستگیر و بازگردانده میشوند.


از رقم پولهای پرداختی آمار دقیق در دست نیست. از این پولها بخشی سهم مقامات و پلیس ترکیه است که راه عبور را در زمانهای توافق شده برای قاچاقچیان باز میگذارند و بخش دیگر آن نیز در نهایت به اقتصاد ترکیه تزریق میشود.


ترکیه درحالیکه در دهه های اخیر در بی ثبات کردن کشورهای همجوار مانند عراق و سوریه شرکت فعال داشته است، خود بدلیل دور ماندن از اقدامات اسلامیستها، از امنیت خوبی برای گردشگری و رشد اقتصادی در زمینه‌های کشاورزی و صنعتی برخوردار گردیده است. ( از درگیریهای مداوم در نواحی کردنشین در میگذریم زیرا این درگیریها تأثیرچندانی در توریزم، کشاورزی و صنعت این کشور ندارند.)


روز گذشته مردم نیمی از سرزمینهای عثمانی نشین ترکیه، به رجب طیب اردوغان برای آغاز یک دیکتاتوری اسلامی رأی مثبت دادند. آنها رأی دادند که احکام اعدام در کشور احیا شود. این مقدمه ای برای اعدام دگراندیشان است. آیا مردمی که رأی داده اند میدانند که این دگراندیشان ممکن است فرزندان خود آنها باشند؟


مسلمان افراطی را با دانستن چکار است. او نیازی به اندیشیدن ندارد. چشمها را میبندد و به پیش (بخواهید به پس) میرود.
مسلمانان ترکیه ازآنچه درایران روی داد، درس نگرفتند. آنرا الگو قرار دادند. مبارکشان باشد.
ترکیه اکنون میرود که در جایگاه واقعی خود بنشیند. ژستهای پیوستن به اتحادیه اروپا دیگر به پایان رسیده است. تنشهای آینده این کشور امنیت لازم برای توریزم را با چالش جدی مواجه خواهد کرد و درآمد این کشور از توریزم را بشدت کاهش خواهد داد.
مردمی که تاکنون خود را از جنبش های آزادیخواهی منطقه دور نگهداشته و تنها در این راه به پر کردن جیبها بسنده کرده بودند اکنون خود با تنشهای جدی مواجه خواهند شد.


ترکیه‌ی سالهای آینده دیگر ترکیه‌ی سالهای پیشین نخواهد بود.
دور نیست که شاهد فرار پناهجویان ترک تبار به اروپا باشیم.
پیوستن آزادیخواهان، سکولارها و برابری طلبان ترک را به دیگر جنبشهای آزادیخواهی منطقه، خوش آمد میگوییم.

بهداد
فیس بوک

17.04.2017
 

 

_______________________________________________________

  Share

توجه کنید . نوشتن یک ایمیل واقعی الزامی است . درغیر این صورت پیام دریافت نمیشود.

: اسم
: ایمیل
پیام

 

مقاله ها   |    نظریات   |    اطلاعیه   |    گوناگون    |      طنز     |      پیوندها    |    تماس

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه تیف) مانع ندارد