مقاله

 

 

تاریخ انتشار : 15.04.2017


وزیر دفاع آمریکا به خاورمیانه می‌رود؛ مبارزه با تروریسم محور عمده گفت‌وگوهاوزارت دفاع آمریکا روز جمعه اعلام کرد جیم متیس وزیر دفاع دولت پرزیدنت دونالد ترامپ هفته آینده به عربستان سعودی، مصر، اسرائیل، قطر و جیبوتی سفر خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پنتاگون در بیانیه‌ای گفت هدف از سفر آقای متیس تاکید دوباره بر تعهد نظامی واشنگتن به همپیمانان کلیدی ایالات متحده در منطقه است.

وی قرار است درباره «همکاری‌های مشترک برای مقابله با اقدامات بی‌ثبات کننده و شکست سازمان‌های تروریستی افراطی» با مقام‌های ارشد این پنج کشور گفت‌وگو کند.

سفر شش روزه وزیر دفاع آمریکا به خاور میانه و شمال آفریقا از روز سه شنبه ۱۸ آوریل (۲۹ فروردین ماه) آغاز خواهد شد.

جیم متیس علاوه بر همتایان خود در این کشورها، قرار است با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نیز دیدار کند.

وزیر دفاع ایالات متحده که به بریتانیا سفر کرده است، روز جمعه در جمع خبرنگاران در لندن گفت، ایران همچنان به رفتار خود در گسترش تروریسم و حمایت از فعالیت‌های شبه نظامیان در منطقه ادامه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جیم متیس در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات سال ۲۰۱۲ او که گفته بود سه تهدید عمده‌ علیه آمریکا «ایران، ایران و ایران» هستند، گفت رفتار ایران از سال گذشته به این طرف تغییر نکرده است.

وی افزود «زمانی که در مورد ایران صحبت کردم، رئیس فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) بودم و ایران صادرکننده نخست تروریسم بود؛ صریح بگویم، (ایران) حامی اول تروریسم بود و امروز هم به آن رفتار خود ادامه می‌دهد.»

واشنگتن فعالیت‌های ایران در منطقه را «بی‌ثبات‌ کننده» می خواند و به دنبال توافق هسته‌ای تهران و شش قدرت جهانی، از جمله آمریکا، برخی انتظار داشتند سیاست‌های ایران با نزدیک شدن به جامعه جهانی، تغییر کند.

وزیر دفاع دولت پرزیدنت ترامپ اواسط اسفند ماه نیز در ژاپن، با بیان این که جمهوری اسلامی ایران برای نظم و قوانین بین المللی احترامی قائل نیست، گفته بود که ما شاهد رفتار بد آنها در منطقه بوده‌ایم و باید به آنها رسیدگی شود.

voa

 

________________________________________________________

  Share

توجه کنید . نوشتن یک ایمیل واقعی الزامی است . درغیر این صورت پیام دریافت نمیشود.

: اسم
: ایمیل
پیام

 

مقاله ها   |    نظریات   |    اطلاعیه   |    گوناگون    |      طنز     |      پیوندها    |    تماس

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه تیف) مانع ندارد