مقاله

 

 

 

 بیانیه علیه اعدام بمناسبت ده اکتبر روز جهانی علیه اعدام


اعدام قتل عمد دولتی است و در همه جای دنیا باید مطلقا ممنوع شود. لغو مجازات اعدام و ارزش نهادن به جان انسان، اولین گام در مبارزه با فرهنگ آدمکشی در جامعه است. مجازات اعدام شنیع ترین شکل قتل عمد است، چون یک نهاد سیاسی، با اعلام قبلی، از قول جامعه، و در نهایت حق بجانبی و خونسردی، تصمیم به کشتن کسی میگیرد و روز و ساعت واقعه را هم اعلام میکند. در جامعه ای که کشتن انسانها مطابق قانون مجاز باشد، هرگز نمیتوان جلوی تکرار همین عمل در میان اتباع جامعه را گرفت. اعدام خود یک رقم بزرگ در آمار قتل و جنایت است.
در کشورهائی مانند ایران، مخالفین سیاسی اعدام میشوند، هموسکسوئل ها اعدام میشوند، کیفر ارتداد یا نقد مذهب اعدام است، حتی کودکان اعدام میشوند و مجازات رابطه جنسی "غیر مجاز" سنگسار یعنی جنایتکارانه ترین شکل اعدام است. به این لیست البته باید جنایاتی مانند کشتن از طریق پرتاب از بلندی، و همینطور چشم درآوردن، بریدن دست و شلاق و شکنجه را هم بعنوان بخشی از قوانین قضائی حکومت اضافه کرد.

در پنجاه سال گذشته بسیاری از دولتها به مجازات اعدام پایان داده اند. جنبش رو به رشد علیه اعدام در جهان، عامل مهمی در جهت پایان دادن به این مجازات غیر انسانی و این جنایت دولتی است. یک سنگر مهم و قدرتمند این جنبش، در ایران و در مقابل جمهوری اسلامی است که یکی از وحشی ترین حکومت های جهان است و در ٣١ سال گذشته بیش از صدهزار نفر، یعنی بطور متوسط سالانه بیش از ٣٠٠٠ نفر را اعدام و سنگسار کرده است که اکثریت بسیار بالای آنها زندانیان سیاسی بوده اند. به همین دلیل یک خواست مهم مردم ایران پایان دادن به اعدام و سنگسار است.ده اکتبر مناسبتی است که بار دیگر دنیا در مقابل این بربریت در قرن بیست و یکم قد علم کند و با صدای بلند اعلام کند:

١- اعدام در همه کشورهای جهان باید فورا، قانونا و عملا ممنوع اعلام شود و حکم همه محکومین به اعدام فورا لغو گردد.

٢- سنگسار وحشیانه ترین نوع اعدام است که بخاطر رابطه جنسی خارج از ازدواج توسط حکومت های اسلامی صورت میگیرد و باید بعنوان جنایت علیه بشریت محسوب شود و هر دولتی یا فرد و دسته و گروهی این مجازات را اعمال کند مورد تعقیب مراجع بین المللی قرار گیرد و در دادگاههای بین المللی محاکمه شود. کلیه محکومین به سنگسار باید فورا و بدون قید و شرط از زندانها آزاد شوند.

٣- ما خود را بخشی از جنبش جهانی علیه اعدام میدانیم و از مبارزه مردم در همه کشورها برای پایان دادن به اعدام قاطعانه حمایت میکنیم. ما بطور مشخص همبستگی خود را با مردم ایران اعلام میکنیم و از مبارزه آنها برای پایان دادن به اعدام و سنگسار، که گام بزرگی در شکست نهائی جمهوری اسلامی خواهد بود، قاطعانه حمایت میکنیم.ایران سولیداریتی www.iransolidarity.org.ukمیشن فری ایران www.missionfreeiran.orgکمیته بین المللی علیه اعدام www.notonemoreexecution.orgکمیته بین المللی علیه سنگسار www.notonemoreexecution.org


 


_______________________________________________________

: اسم
: ایمیل
پیام

 

مقاله ها   |    نظریات   |    اطلاعیه   |    گوناگون    |      طنز     |      پیوندها    |    تماس

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه تیف) مانع ندارد