مقاله

 

 

تاریخ انتشار : 13.03.2017

فرهنگ دیالوگ ؟

hoshyaresmaeil@live.com

 

برای تبدیل و نهادینه شدن موضوعی به فرهنگ ، سالها و بلکه قرنها زمان نیاز دارد . اما این گذر زمان باید در بستر نیاز خودش باشد . یعنی عوام و جامعه احساس نیاز میکند و سیستم حاکم سیاسی تحت فشار جامعه ناچارا تمکین میکند و به این شکل مثلا "فرهنگ دیالوگ" نهادینه میشود !

 

 

فرهنگ دیالوگ یعنی هر اختلافی یا مشکلی را با دیالوگ حل میکنند . جامعه ای که تاریخا و حداقل از زمان مشروطه زیر خفقان و فشار سیاسی زندگی کرده است ، یک قرن است فقط انواع سرکوب را تجربه میکند و ژنی معیوب فرهنگی را در خودش رشد داده باشد ، جامعه ای که با "انواع تعصب" ، تولد و رشد و زندگی میکند ، اساسا دیالوگ بلد نیست . در مقطع تعویض نظام سیاسی سلطنت و شیخ 1357 ، انرژی متکاسف و متراکم جامعه ناگهان آزاد میشود ، ولی جامعه و کسی درهیچ مقامی دیالوگ بلد نیست ، فرهنگش را ندارد پس آن انرژی را با خون تخلیه کردند ، اعدام و زندان و ترور و جنگ....

 

 

حدود 40 سال گذشته است...هنوز در فرهنگ سیاسی ایران دیالوگ نهادینه نشده است . فرهنگ دیالوگ با انواع تعصب در تضاد است . آنجا که انواع تعصبِ زمینی و هوایی پایان بگیرد اخلاق آغاز میشود و دیالوگ شکل میگیرد .

 

 

فرهنگ دیالوگ چه شکلی است ؟ در فرهنگ دیالوگ ، پیشرفت پدیده ای در مرگ پدیده های دیگر ( هر چقدر بد و زشت ) گره نمیخورد . شدیدا نقد میکنم ولی مرگ فرهنگ غلط ، ربطی به آرزوهای من ندارد . مرگ فرهنگ غلط زمانی اتوماتیک اتفاق میافتد که سوالات جدید را جوابهای قدیمی و کهنه بدهید . من شخصا با حرکت و تلاش همه پدیده ها موافقم و تحسین میکنم . رفتن مسیری به اشتباه اصل حرکت را زیر سوال نمیبرد . مثل این است که کسی به دارو نیاز دارد و برای تهیه دارو تلاش میکند ، ولی به جای مراجعه به داروخانه ، وارد نانوایی شده باشد..

 

 

سالها پیش که در کراچی پاکستان زندگی میکردم ، تابلویی پزشکی دیدم که انواع تخصص رویش نوشته شده بود ، مثلا با این مضمون : متخصص در امور زنان ، مردان ، کودکان ، نازایی ، عقیمی ، انواع سرطان ، انواع بیماری های داخلی ، درمان انواع کچلی ، درمان انواع بواسیر ، درمان افسردگی بهار ، درمان انواع بیماری های موجوددر دنیا.... ودر انتهای تابلو هم نوشته بود و موارد دیگر..

 

 

حدود نیم قرن بعد و در زمین سیاست ، مصاحبه ونوشته های یک راس فلانی سیاستمدار ، پژوهشگر ، در مورد معامله ترامپ و سپاه ،گزارش اطلاعاتی به کنگره ، کنسرت در اسرائیل ، تخریب شهرنو، فرهادی و اسکار ، کاندیداتوری بقایی ، رقابت اطلاعاتی،آمدنیوز و ، خطرات عشق‌بازی خامنه‌ای، دستگیری و آزادی منتظری و خزعلی ،  آشتی ملی چطور و چگونه؛ رفع حصر، استفعای فلین، جشنواره فجر ، فوتبال ، اقتصاد ، تاریخ دیروز ، وقایع امروز ، پیش بینی فردا ، نحوه پوشک کردن کودک ، نحوه به هم زدن حلیم ، نحوه پختن اپوزسیون مستقل ، سیاهچاله های کهکشان راه شیری.....و موارد دیگر دنیا !

 

 

 

 

13.03.2017

اسماعیل هوشیار


 

 

________________________________________________________

  Share

توجه کنید . نوشتن یک ایمیل واقعی الزامی است . درغیر این صورت پیام دریافت نمیشود.

: اسم
: ایمیل
پیام

 

مقاله ها   |    نظریات   |    اطلاعیه   |    گوناگون    |      طنز     |      پیوندها    |    تماس

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه تیف) مانع ندارد